TEATER > RO Estonia ooper LA TRAVIATA

Paide kino kava e-mailile

Paide kino kava e-mailile

RO Estonia ooper LA TRAVIATA

2145.t2.jpg
toimumise ajad
kuupäevkellaaeg
15.12.2017 19:00-22:00

 

Giuseppe Verdi ooper kolmes vaatuses
Taas mängukavas alates 29. oktoobrist 2009

1. vaatus – 33 min
vaheaeg 1
2. vaatus – 60 min
vaheaeg 2
3.vaatus – 38 min

La traviata” – see on ooperite ooper, klassika, mis ei aegu. 19. sajandi keskpaigast alates on see vallutanud publikut kõikjal maailmas ning kujunenud üheks armastatumaks ooperiks muusikateatri ajaloos.

Ka “Estonias” on “La traviata” üks enimlavastatud oopereid, millele publik on pea sajandi jooksul aplodeerinud seitsmel esietendusel. Võrratuid osatäitmisi on teinud Estonia solistide kõrval mitmed kuulsad külalisesinejad: Jelena Voznessenskaja, Inga Kalna, Sonora Vaice, Anna Samuil, Kristine Gailite, Virginia Wagner, Irina Dubrovskaja, Aleksandrs Antonenko, Senol Talinli, Sauli Tiilikainen, Juhan Tralla jt.

Lavastusmeeskond:

  • Dirigent Jüri Alperten
  • Lavastaja Neeme Kuningas
  • Kunstnik Anna Kontek (Soome)
  • Valguskunstnik Esko Suhonen (Soome)

Osades:

Elena Bražnik - Violetta
Rauno Elp - Germont
Helen Lokuta - Flora
Juuli Lill - Annina
Igor Morozov  - Alfredo

SISU KOKKUVÕTE

Tegevus toimub Pariisis ja selle ümbruses 1850-ndatel aastatel.

 

I vaatus

Kauni kurtisaani Violetta Valéry salongis toimub luksuslik ball. Pärast haigust pöördub Violetta tagasi endisesse piduderohkesse ellu sõprade ja austajate ringis. Ballil esitleb Gaston talle oma sõpra Alfredo Germont’i, kes on juba ammu Violettat eemalt imetlenud ja haiguse ajal tema pärast muret tundnud. Noormehe tähelepanu lõbustab Violettat, kuid samas liigutab teda uue austaja siiras hoolitsus. Külaliste palvel laulab Alfredo sütitava joogilaulu, millega ühineb kogu seltskond.

Orkester alustab valssi ja kõik siirduvad tantsima. Violetta tunneb äkilist nõrkust. Kahekesi jäädes kõneleb Alfredo talle oma armastusest. Meelitustega harjunud Violetta kuulab naerdes, kuid noormehe avameelsus ei jäta teda ükskõikseks. Ta kingib Alfredole kameeliaõie: kui see on närbunud, tohib ta tagasi tulla. Niisiis homme!

Koidikul külalised lahkuvad. Violetta jääb üksi. Ta on segaduses, sest Alfredo siirad sõnad ja puhtad tunded avasid talle uue maailma, mida noor naine oma sisimas alati oli otsinud. Ent kohe tõrjub ta erutavad õnneunistused eemale, et põgeneda tagasi joovastavasse peokeerisesse.

 

 

II vaatus

1. pilt. Möödunud on kolm kuud. Violetta ja Alfredo elavad õnnelikena vaikset elu Pariisi lähedal maal.

Alfredo kuuleb teenijanna Anninalt, et Violetta kavatseb ära müüa oma hobused ja tõlla, sest armunute raha on lõppemas. Alfredo au on riivatud ja ta sõidab kiiresti Pariisi, et ise rahaasju korraldada. Tema äraolekul saabub Alfredo isa Georges Germont. Alguses suhtub ta Violettasse kui kergemeelsesse „võrgutajasse“, kes vaid priisata oskab. Kuid peagi avastab ta Violettas ülla hingega hapra noore naise, kelle tunded tema poja vastu on õilsad ja siirad.

Hoolimata lugupidamisest Violetta vastu, nõuab Germont, et neiu loobuks Alfredost, sest noormehe õe peigmees on ähvardanud kihluse tühistada, kui Alfredo oma häbiväärset kooselu endise kurtisaaniga ei lõpeta. Kuigi Violetta teab, et tal pole enam kaua elada jäänud, otsustab ta teiste õnne nimel ohverdada oma armastuse.

Violetta kirjutab Alfredole, et jätab ta maha, kuna ei armasta noormeest enam. Tõelist põhjust ei tohi ta avaldada, sest Alfredo järgneks talle.

 

2. pilt. Maskiball Violetta sõbratari Flora juures. Ballil viibib Alfredo. Varsti saabub ka Violetta koos oma vana austaja parun Douphaliga. Alfredo ja Douphali vahel puhkeb tüli. Kartes, et see võib duellini viia, palub Violetta Alfredot lahkuda. Noormees on nõus vaid tingimusel, et Violetta tuleb koos temaga. Violetta aga on seotud Georges Germont’ile antud lubadusega ja valetab, et armastab hoopis parun Douphali. Raevunud Alfredo solvab Violettat kõigi külaliste ees, makstes kinni tema armastuse kaardimängus võidetud rahaga. Kõik pidulised on nördinud. Germont viib poja endaga kaasa.

 

III vaatus

Violetta magamistuba. Läbielatud vapustused on Violetta tervisele halvasti mõjunud. Doktor Grenvil, kes külastab teda iga päev, tunnistab Anninale, et Violettal on elada jäänud vaid mõned tunnid.

Violetta on saanud kirja Georges Germont’ilt, kes teatab, et Alfredo ja Douphali vahel toimus duell, milles parun sai kergelt haavata. Alfredo viibib välismaal, kuid isa on avaldanud talle kogu tõe ja Alfredo on teel Violetta juurde andestust paluma. Kiri lõppeb sõnadega: „Te väärite paremat saatust“.

Väljast kostub karnevalimelu… Violetta tunneb kibedusega, et õnn on tema jaoks hilinenud. Annina teatab Alfredo saabumisest. Hetkeks usuvad Violetta ja Alfredo veel ühisesse õnnelikku tulevikku.

Germont tuleb tervitama Violettat kui oma tütart ning enam pole takistusi Violetta ja Alfredo õnnele. Kuid on hilja – Violetta jõud on lõppemas.

Etenduse kestus 3 tundi ja 2 vaheaega

Etendus tõlgitakse itaalia keelest eesti keelde

Piletid hinnaga 20€-30€ täishind; 10€-27,90€ soodushind
Pensionär ja Partnerkaardi omanik 10% soodsam pilet
Õpilane, õpetaja 50% soodsam pilet
Tooliklubile pilet 15% soodsam
Grupid alates 20-st inimesest 21€ pilet rõdul ja 26€ pilet parteris.

OSTA PILET

< tagasi

QR code

otsi

Postrid

2969.t1.jpg

2975.t1.jpg

2944.t1.jpg

2933.t1.jpg

2885.t1.jpg

2867.t1.jpg

2784.t1.jpg

2714.t1.jpg

Ürituste kalender

paidekultuurikeskus.ee kalender

Täna on Reede, 19.10.2018 08:40:22

< Oktoober 2018 >
Ndl E T K N R L P
1/40 1 2 3 4 5 6 7
2/41 8 9 10 11 12 13 14
3/42 15 16 17 18 19 20 21
4/43 22 23 24 25 26 27 28
5/44 29 30 31 1 2 3 4

icon.fb.svg

Uudised

Pildid

Küsitlused

Liitu uudiskirjaga

- admin - AXIS MULTIMEDIA 2011-2016